DEMİR FİYATLARI 
İskele Sistemleri 
2.El İskele / İkinci El İskele 
Asma iskele & Asansör iskele 
Cup-Lock / Fincanlı iskele 
H Tipi iskele 
Kamalı / Flanşlı iskele 
Kule ve Masa Tipi iskele 
Personel Yükseltici Platformlar 
Cephe Asansörleri 
Dikey & Teleskopik Platformlar 
Makaslı & Eklemli Platformlar 
Kalıp Sistemleri 
2.El Kalıp / İkinci El Kalıp 
Bahçe Duvarı Kalıpları 
Kaset Kalıp & Kanal Kalıp 
Öngermeli Kalıp Sistemleri 
Plywood Yüzeyli Kalıplar 
Prefabrik Kalıp Sistemleri 
PVC & Plastik Kalıp ve diğer 
Sac Yüzeyli Kalıplar 
Tünel Kalıp Sistemleri 
Teleskopik Dikme Teleskobik Direk 
2.El Teleskopik Dikme 
Tripod Ayak ( üç ayak ) 
İskele Aksesuarları 
Ayar Mili & Döküm Somun 
Boru Kelepçesi 
Döküm Elemanlar 
Flanş & Kurtağzı + Kama 
İnşaat Koruma Tülü / Ağı Emniyet Filesi_Perdesi 
Kalıp Aksesuarları 
Döküm Elemanlar 
H20 Ahşap Kiriş + Plywood 
Kereste 
Plastik Paspayı 
Tie-Rod + Somunu 
Yaylı Kilit / Çiroz 
Teleskopik D. Aksesuarları 
Döküm Somun & Mekanizma 
Kiralama Hizmetleri 
Kiralık iskele Sistemleri 
Kiralık Kalıp Sistemleri 
Kiralık Kule Vinç 
Kiralık Personel Yükseltici 
Kiralık Teleskopik Dikme 
FİRMA REHBERİ ( GENEL ) 
Basın, Medya ve Reklam 
Bilgisayar, Yazılım ve Teknoloji 
Dayanıklı Tüketim Malları San 
Deri Firmaları & Suni Deri 
Emlak, Gayrimenkul, Peyzaj 
Enerji Sektörü 
İnşaat Sektörü 
Kağıt ve Orman Sanayi 
Kimya ve Yan Sanayi 
Kurum ve Kuruluşlar, Eğitim 
Metal ve Yan Sanayi 
Mobilya ve Dekorasyon 
Muhtelif mal ve hizmetler 
Nakliyat Firmaları 
Otomotiv ve Yan Sanayi 
Tarım Hayvancılık ve Gıda San 
Tekstil ve Yan Sanayi 
Ticaret ve Parakende Satış 
Turizm ve Sağlık Hizmetleri 
Zemin ve Duvar Kaplamaları 
   
  Hatırla | Şifre?

 

 Haber Detayı
Tosyalı Holding Osmaniye de çelik üretim tesisi açtı
Ekonomik krizin hafiflemesiyle iş dünyasında çarklar dönmeye başladı
Ekonomik krizin hafiflemesiyle iş dünyasında çarklar dönmeye başladı. Bir süre ara verilen tesis açılışları yeniden hız kazandı. 19 ay önce temeli atılan Türkiye nin ilk özel yassı çelik üretim tesisi, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Tosyalı Holding in Osmaniye de 1 milyar dolara kurulan tesisinin açılışına 7 bakan katıldı. Holding Başkanı Fuat Tosyalı, bu tesisle yaklaşık 10 bin kişiye istihdam ortamı sağladıklarını söyledi.

Ekonomik kriz hafifledi, iş dünyasında çarklar dönmeye başladı. Osmaniye de 19 ay önce temeli alılan Türki-ye nin ilk özel yassı çelik üretim tesisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Erdoğan, Ereğli ye rakip olan tesisin yüzde 100 yerli sermaye ile yapıldığını söyledi. Dev tesisi yaklaşık 1 milyar dolara mal eden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ise, doğrudan 2 bin, dolaylı olarak da 10 bin kişiye istihdam ortamı sağladıklarını vurguladı.

Kriz, dünyadaki üretim ve sanayi yatırımlarını büyük ölçüde etkilese de Türk sanayicilerinin yatırımları hız kesmedi. Yıllardır çelik ihtiyacının büyük kısmını ithal eden Türk sanayicisinin talebini karşılamak için Tosyalı Holding, özel sektörünün sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisini kurdu. Osmaniye de 1 milyar dolar yatırımla kurulan tesis, Türkiye nin en büyük yassı çelik üreticisi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ ye (Erdemir) rakip oldu. 19 ayda tamamlanan Tosçelik Osmaniye Yassı ve Yapısal Çelik Üretim Tesisleri nin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Başbakan Erdoğan, tesislerin 1 milyar dolarlık yatırımla Türkiye de özel sektör tarafından sıfırdan yapılan ilk yassı çelik fabrikasının yüzde 100 yerli sermayeli olduğunu belirtti. Küresel kriz sürecini istismar edenlere, bu süreci kriz tellallığına çevirmeye çalışanlara en güzel cevabın Osmaniye deki bu yatırım olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, tesislerin 2 bin kişiye doğrudan, 10 bin kişiye de dolaylı olarak istihdam imkanı sağlayacağını belirtti. Erdoğan, "Burada kazanan Tosyalı ailesi olmuştur, Türkiye olmuştur." dedi. Osmaniye yi teşvik kapsamına alarak yeni yatırımların önünü açtıklarına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Teşvik programı sayesinde Osmaniye de daha önceden bin 578 olan işyeri sayısı 4 bin 224 e, sigortalı çalışan sayısı da 8 bin 450 den 34 bin 978 e çıktı." diye konuştu.

Açılışta konuşan Fuat Tosyalı ise, 58 yıllık bir hayali gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Fabrikanın kurulması için 2008 de karar aldık. Krize rağmen 1 milyar dolar yatırım yaparak kısa sürede tamamladık. 2010 da bu yeni tesis ciromuza yarım milyar dolar katkı yapacak." dedi. Tosyalı, geçen sene kasım ayında ilk sıvı çeliği ürettiklerini ifade etti. Türkiye nin yassı-uzun ürün üretim dengesizliğini önemli ölçüde giderecek olan bu tesisle birlikte çelik boru sektöründeki taleplere çok daha hızlı cevap verebileceklerini anlatan Fuat Tosyalı, "Sıcak rulo sac üretimimizin başladığı günden itibaren hem yurtiçi hem de yurtdışındaki müşterilerimiz bunu hissetmeye başladı. Aynı bölgede çok yakında üretime başlayacak yeni boru-profil üretim hatlarımızla nihai üretimimizi daha da artırıp rekabetçi yapımızı daha da güçlendireceğiz." şeklinde konuştu. 2009 da holding olarak 1 milyar dolar ciroya ulaştıklarına ve ihracatı da 300 milyon doların üzerine çıkardıklarına dikkat çeken Tosyalı, bu yıl ise yeni tesisin de katkısıyla ciroyu 1,5 milyar dolar, ihracatıda da 400 milyon doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Sıcak rulo sac üretimi yapacak çelik fabrikası, yıllık 2 milyon ton kapasiteyle Türkiye deki ilk 5 tesis arasına girdi. Fabrika, sıvı çelik üretiminin yapıldığı çelikhane, girdi malzemesinin üretildiği kütük üretim tesisi, yassı ürünün girdi malzemesinin üretildiği slab üretim tesisi, sıcak yassı ürünün üretildiği sıcak sac haddehanesi, oksijen üretim tesisi, tozsuzlaştırma ünitesi, su arıtma tesisleri, spiral boru üretim tesisleri ve spiral boruların iç-dış epoksi, polietilen ve beton kaplamalarının yapıldığı kaplama ünitelerinden oluşuyor. Söz konusu fabrikanın tamamlanmasıyla birlikte Tosyalı Grubu hammaddeden son ürün olan boru profil üretimine kadar tüm ürünleri aynı çatı altında üretebilen Türkiye deki ilk, dünyadaki sayılı tesislerden biri oldu.

Tesisin açılışına, Başbakan Erdoğan ın yanı sıra dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ile eski bakanlardan Kürşad Tüzmen, Hüseyin Çelik ve Kemal Unakıtan da katıldı.

Cari açığı 1 milyar dolar azaltacak

Şu an doğrudan 2 bin 500, yan sanayi ile birlikte 10 bin kişiye istihdam sağlayan Tosçelik Osmaniye Tesisleri, halen ithal edilen ürünlerin yurtiçinde üretilmesini mümkün kılacak. Yurtdışından ithal edilen yassı çeliğin Türkiye de üretilmesine imkan sağlayan bu yatırım, 2010 yılından itibaren Türkiye nin cari açığının azalmasına 1 milyar dolar katkıda bulunacak. Tesiste enerji ihtiyacını karşılamak için 30 milyon dolar tutarında yatırım yapıldı. 20 milyon Euro ya mal olan tozsuzlaştırma tesisi ile çevreye yayılacak toz ve gaz absorbe edilirken Avrupa Birliği standartlarının yarısı oranında toz salımı gerçekleştiriliyor.
Zaman

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Çeliğe 1 milyar dolarlık su

Tosyalı Holding, 1 milyar dolar yatırımla Türkiye nin özel sektör tarafından inşa edilen ilk yassı çelik tesisini Osmaniye de hizmete açtı

Başbakan Erdoğan açtı

Tosyalı Holding, Osmaniye’de Nisan 2008’de temelini attığı Tosçelik Osmaniye Tesisleri’ni dün resmen açtı. Başbakan Erdoğan’ın açılışına katıldığı tesisler, 1 milyar dolar yatırımla kuruldu.

Yatırımla ilgili bilgi veren Tosyalı Holding Başkanı Fuat Tosyalı, tesisin özel sektör tarafından yapılan ilk yassı çelik fabrikası olduğunu vurguladı. Tosyalı yatırım sürecini şöyle anlattı:

Kısa sürede tamamlandı

“Erdemir satılırken, konsorsiyumunda yer almış ve almaya çok yaklaşmıştık ama olmadı. Sonra önemli bir yabancı firma ile 6 ay görüştük o da olmadı. Bunlar olmayınca kendi başımıza bir proje ekibi kurduk ve bugüne geldik.

Burası dünyada bu kadar kısa sürede yapılan ilk demir çelik tesisi. Tam krizin başında yatırıma başladık ve ayağımızı gazdan çekmeden yatırımı bitirdik. Sonuca odaklandık.”

70 ülkeye ihracat yapacak

2000 kişiye doğrudan iş sağlayan tesisin Türkiye’nin yassı-uzun çelik dengesizliğini gidereceğini vurgulayan Tosyalı, ayrıca çelik boru sektörünün taleplerine hızlı yanıt vereceğini belirtti.

Hem yurtiçi hem yurtdışı firmalardan talep aldıklarını ve ihracata başladıklarını ifade eden Tosyalı, Erzin bölgesindeki liman yatırımları bittiğinde 70 ülkeye ihracat da yapacaklarını söyledi.
Posta

58 yıllık hayale 1 milyar dolarlık yatırımla kavuştu

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, krize rağmen 1 milyar dolarla son dönemin üretime yönelik en büyük yatırımı olan ve özel sektör tarafından kurulan ilk yassı çelik tesisini Osmaniye’de faaliyete soktu.

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde 1 milyar dolar tutarında yatırımla kurulan ve 2 milyon ton üretim kapasiteli Tosçelik Yassı ve Yapısal Çelik üretim tesisinin açılışı dün Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Krize ve dünyadaki ekonomik olumsuzluklara rağmen 2 bin 500 kişinin istihdam edildiği bu dev yatırımı gerçekleştiren Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Bu tesis 58 yıllık bir hayalin tezahürüdür. Yatırımlarımız devam edecek” dedi. En son üretim teknolojileriyle donatılan, yaklaşık 1 milyar dolar maliyetli tesiste yapılan üretimin 70’ten fazla ülkeye gönderildiğinin altını çizen Tosyalı şunları söyledi:

Erdemir’i alamadı, rakibi oldu
“Türkiye’nin yassı ve uzun çelik üretim dengesizliğini önemli ölçüde giderecek olan bu tesisle birlikte, çelik boru sektöründeki taleplere çok daha güçlü ve hızlı cevap verebileceğiz. Nitekim sıcak rulo sac üretimimizin başladığı günden itibaren hem yurtiçi hem de yurtdışındaki müşterilerimiz bunu hissetmeye başladılar.

Aynı bölgede çok yakında üretime başlayacak yeni boru ve profil üretim hatlarımızla nihai üretimimizi daha da artırıp rekabetçi yapımızı güçlendireceğiz.”

Tosyalı, şu an doğrudan 2 bin 500, yan sanayiyle birlikte 10 bin kişiye istihdam sağlayan tesislerinin bu yıldan itibaren Türkiye’nin cari açığının azalmasına 1 milyar dolar katkıda bulunacağını dikkati çekti. Tosyalı şöyle devam etti:

“58 yıl önce babamın soba borusu üretmek için işlediği her sac, 50’li yıllarda ithal ediliyordu. 70’lerde bir bobin sac alabilmek için 3 yıl beklememiz gerekiyordu. Devletimizin tek yassı çelik üreticisi Erdemir satışa çıkmıştı. 17 ortakla almak istedik olmadı. 2006 yılında yabancı bir ortakla, yassı çelik fabrikası kurmak için 6 ay boyunca görüştük ancak anlaşamadık. 17 ortakla olmadı, iki ortakla olmadı, şimdi tek başımıza yaptık. Kasımdan beri üretim yapıyoruz.”

Tosyalı, kriz döneminde üretimlerini yüzde 47 artırdıklarını belirterek, “2009 yılında 1 milyar dolar ciroya ulaştık. İhracatımızda 300 milyon doların üzerindeydi. 2010 yılında ise Osmaniye tesisimizin katkısıyla ciromuzu 1.5 milyar dolara, ihracatımızı ise 400 milyon dolara çıkaracağız” dedi.

Tosyalı, “2008 yılında bu tesisin temelini attık. 2009 temmuz ayında ise ilk sıvı çeliği ürettik. Bu yatırım Türkiye’de özel sektörün kurduğu ilk yassı çelik tesisi” diye konuştu.

Soba borusu üretiminden dev holdinge

1961 yılında İskenderun’da doğan Fuat Tosyalı, babası Şerif Tosyalı’nın kurduğu Tosyalı Ticaret’te ona yardım etmeye başladığında henüz bir ilkokul öğrencisiydi. Böylece ilk kez iş hayatına 1970 yılında, günümüzde halen soba borusu üreten Tosyalı Ticaret’le atılmış oldu.

Öğrenimi süresince çalışmaya da devam eden Tosyalı, ticarette edindiği tecrübe ile 1988 yılında sektördeki ilk yatırımı olan Tosyalı Metal Ticaret’i kurdu. Sanayiciliğe ilk adımı, 1991 yılında endüstriyel gaz üretimi yapan Tosyalı Endüstriyel Gazlar A.Ş. ile attı. Yatırımlarına devam eden Tosyalı, sağlık ve eğitime verdiği katkılarla da tanınıyor. Tosyalı Sağlık Ocağı’nı inşa ettirdi. Bu sayede 1999’da verdiği hizmetlerden ötürü 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onur belgesi ile taltif edildi. 1958’de soba borusu üretimiyle işe başlayan Tosyalı Ticaret, bugün Fuat Tosyalı’nın yönetiminde 1 milyar dolar ciroya, 13 tesise sahip bir holding haline geldi.

Rakamlarla Tosçelik Osmaniye yatırımı

- 1 milyar dolara mal oldu.
- 2 bin kişi çalışacak. Tosyalı Holding bünyesinde toplam 3 bin kişi çalışıyor.
- Yıllık 2 milyon ton yassı ve yapısal çelik üretecek.
- 19 ayda tamamlandı.
- Tesisin enerji ihtiyacı için 30 milyon dolarlık iletim hatları ve şalt merkezi yapıldı.

‘Tüm işverenlere örnek olacak’

Başbakan Erdoğan, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen Tosçelik Osmaniye Yassı ve Yapısal Çelik Üretim Tesisleri’nin açılış töreninde bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, tesisi Türk ekonomisine kazandırdığı ve çeşitli hayır işlerine katkı sağladığı için Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ya teşekkür etti. Konuşması sırasında Fuat Tosyalı’ya seslenen Erdoğan şöyle dedi:
“Şerif Tosyalı Sağlık Merkezi’ni inşa ettiniz. Tabii ki babayı sevindirdiniz. Bilmiyorum valide hanım adına bir şey yaptık mı? Bu da gerekir. Baba adına yapılan, Sağlık Bakanlığı’na bağışlandı. Sevgi evleri çalışmanız devam ediyor. Onun adını da validenizin adıyla analım.”

Bu yatırımların gerçekten güzel yatırımlar olduğunu belirten Erdoğan, “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde” ve “Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” sözlerini hatırlattı. Erdoğan bu eserlerin Türkiye’ye, tüm işverenlere örnek olacağını kaydetti.

Nevin Donat/Milliyet

Tosyalı demiri 1 milyar dolarlık yatırımla dövecek, bin kişi alacak

Erdemir ihalesine 17 ortakla katılan ancak alamayan daha sonra yabancı ortaklık teklifini geri çeviren Tosyalı Holding, Osmaniye de kurduğu 1 milyar dolarlık tesisle yılda 2 milyon ton yassı çelik üretecek.

Küçük bir atölyede soba boru hattı üretimi ile 1952 de faaliyete başlayan ve ardından demir- çelik sektörüne yatırım yapan Tosyalı Holding, 2010 a 1 milyar dolarlık yatırımla girdi. Şirket yassı çelik üretimi yapacak olan 2 milyon ton kapasiteli Tosçelik tesislerini Başbakan Tayyip Erdoğan ın katılımıyla Osmaniye de açtı. Sıcak rulo sac üretimine bir süre önce başlayan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, krize rağmen yatırımlara devam ettiklerini belirtti ve ekledi: "Türkiye nin yassı ve uzun ürün üretim dengesizliğini önemli ölçüde giderecek olan bu tesisle birlikte çelik boru sektöründeki taleplere çok daha güçlü ve hızlı cevap verebileceğiz. İthal edilen ürünleri Türkiye de üreteceğiz."

HEDEF 1.5 MİLYAR DOLAR
2009 u 1 milyar dolarlık ciro ile kapattıklarını belirten ve 2010 sonunda 1.5 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Fuat Tosyalı, "Daha önce 17 ortakla Erdemir ihalesine girdik. Orada alamadık. Daha sonra yabancı bir ortaktan yüzde 50-50 lik bir teklif geldi. Altı ay düşündük. Ama kendi başımıza gitmeye karar verdik ve bu tesisleri inşa ettik" dedi. Tosyalı ayrıca, krize rağmen 2009 da 300 milyon dolardan fazlası ihracat olmak üzere 1 milyar dolar ciroya ulaştıklarını 2010 da ise yeni tesislerinin de katkısıyla 400 milyon doları ihracat olmak üzere 1.5 milyar dolar ciro hedeflediklerini söyledi. Ayrıca bin kişiye yeni istihdam sağlanacak.

BU TESİS 58 YILLIK HAYALİN ÜRÜNÜ
Tosyalı, açılışta yaptığı konuşmada da, 2008 nisan ayında temeli atılan tesisin krize rağmen 2009 yılı kasım ayında deneme üretimlerine başladığını anımsatarak, "Doğrudan 2 bin 500, yan sanayi ile birlikte 10 bin kişiye istihdam sağlayan tesis, Türkiye nin cari açığının azalmasına 1 milyar dolar katkıda bulunacak. Bu tesis 58 yıllık bir hayalin tezahürüdür. Yatırımlarımız devam edecek dedi.

ÜÇ KARDEŞ ORTAK
Fuat, Fatih ve Ayhan Tosyalı kardeşlerin eşit paylarda ortak olduğu Holding in en büyük şirketi olan Tosçelik, başta hassas borular ve sanayi boruları olmak üzere, çeşitli ebat ve özelliklerde 400 civarında ürün üretiyor. Türkiye nin yassı ve uzun ürün üretim dengesizliğini önemli ölçüde giderecek yeni tesisle birlikte, çelik boru sektöründeki taleplere çok daha hızlı cevap verilecek. Aynı bölgede yakında üretime başlayacak yeni boru ve profil üretim hatları ile üretimi daha da artırıp rekabetçi yapı güçlendirilecek.
Barış Ergin/Sabah


Tarih : 08 Şubat 2010 09:16:01

   Bay İskele Kalıp ..
   Ser-metal Yapı El..
   Meteor Boya
   Öztem iskele kalı..
   Tosçelik Profil v..
   Alfa Döküm
   Karadeniz İskele ..
   Lego Kalıp Sac Ka..
   Oğuzhan Çelik isk..
   Highlift Makina O..
   Gg Global Pazarla..
   Dönmez İnşaat San..
   Uslu Hurdacılık V..
   Akgüller Çimento ..
   Plotterilan.net
   Tuğra Grup Kalıp ..
   Arlift Makina Pla..
   Mk İntertrans Ulu..
   Ankara Bahçelievl..
 

  ANA SAYFA   |  FİRMALAR   |   ÜRÜNLER   |  TEKNİK BİLGİ   |  REKLAM   |    İLETİŞİM

 
 

PLYWOOD   |    İNŞAAT FİRMALARI   |    DEMİR FİYATLARI    |   GOLD ÜYELİK     |    FİRMA SMS    |   FİRMA  EKLE

 
 

© 2009 İskele Kalıp Dünyası Tüm Hakları Saklıdır.

arananlar
0,42